İnşaat Çalışmaları 3
0
(0)

Depremlerin sık sık yaşandığı ülkemizde, konut sahipleri evlerinde kendini daha güvende hissetmek istiyor. Deprem kuşağında yer alan ülkemizde İstanbul kenti deprem tehlikesiyle karşı karşıya olan iller arasında yer alıyor. Özellikle İstanbul’un belirli bölgeleri, fay hattı üzerinde daha hassas bölgelerde yer alıyor. İstanbul’da deprem riski olan ilçeler hangileri?

Bilimsel çalışmalara göre İstanbul’da deprem riski 4 ayrı kademede değerlendiriliyor.

Kentsel Dönüşüm Başvurusu Nasıl Yapılır? 1

İstanbul’un fay hattı üzerinde yer alan ve bilimsel verilere göre tehlikeli sınıfta yer alan ilçeleri arasında Avrupa Yakası için Beylikdüzü, Avcılar, Küçükçekmece, Ataköy, Zeytinburnu Fatih Anadolu Yakası için Üsküdar, Kadıköy, Maltepe ve Kartal bulunuyor.

İstanbul’un böylesine bir tehlikeyle karşı karşıya olması kentsel dönüşüm kapsamında binaların yenilenmesini zaruri hale getiriyor.

Konut sahipleri eskimiş ve depreme dayanıksız yapılarını Kentsel Dönüşüm kapsamında yenileme fırsatına sahip. Kentsel Dönüşüm Projeleri ile evleri depreme dayanıklı halde kent dokusuna uygun sosyal ihtiyaç ve beklentileri karşılayacak şekilde yeniden inşa etmek mümkün. Peki kentsel dönüşümün aşamaları neler?

 • Kentsel dönüşüme karar verme
 • Kat maliklerinin anlaşması
 • Risk raporu
 • Mühendislik firması seçme
 • Sözleşme süreci
 • Kentsel dönüşüm için başvuru

Kentsel Dönüşüm Sözleşme Hazırlama konusunda çalıştığınız inşaat firmasının şeffaf bir şekilde Kentsel Dönüşüm Sözleşme İçeriği ni hazırlaması inşaatta kullanılacak malzeme ve inşaat esasları, tamamlanma süresi vb. konularda sizi doğru yönlendirmesi önem taşır.

Binanız için deprem risk raporu hazırlatılması için binanızda tek bir kat sahibinin başvurusu yeterlidir. Risk raporu aşamasını anlaşma yapacağınız mühendislik firması ile birlikte yürütmeniz bu aşamada kolaylık sağlayacaktır. Sonraki aşamada kentsel dönüşüm için başvuru yapılması gerekir.

Kentsel Dönüşüm Sürecinde Gerekli Evraklar/Belgeler

 • Tapu Fotokopisi
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Tapudan alınmış Bina Kat Maliklerinin Hisse Oranlarını Gösterir Belge/ Takyidat
 • Belediyeden Alınmış Binanın Statik Projesi veya Statik Proje Olmadığına dair resmi yazı
 • Belediyeden UAVT ( Ulusal Adres Veri Tabanı ) Yazısı (Yerleşim Yeri Adresi Doğrulama Yazısı)
 • Vekaletname
 • Şirket İmza Sirküsü ve Şirket Yetkilisi
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Yukarıda belirtilen evraklar ile birlikte müteahhit firma belediyeye giderek işlemleri başlatacaktır. Sonrasında ise bankalara başvuru yaparak kredi için teklif alabilirsiniz, düşük faizli, geri ödeme destekli kredilerden faydalanarak evinizin kentsel dönüşüm süreçlerini başlatabilirsiniz.

Eğer ki bina ya da site olarak bir yönetim ile yenileme yapılacak ise yönetim toplantısı yapılmalı ve site sakinlerine bu konuda bilgi verilmelidir. Kentsel Dönüşüm Yönetim toplantısı yapılacağı hazırlanacak bir toplantı tebligatı ile tüm sakinlere iletilmeli ve toplantı gündemi maddeler halinde yazılmalıdır. Tüm kat sakinlerine yönetmeliğin esasları ve yapılacak işlemler anlatılmalı ve gerekliliği belirtilmelidir. 3/2 çoğunluğun kentsel dönüşüm için yeterlidir. Çoğunluğun kentsel dönüşüm için onay vermesi ile işlemlere başlanabileceği gibi her kat için desteklerden yararlanılabilir.

Kentsel dönüşüm eski evlerin yeniden, daha güvenli binalar haline getireceği gibi, yeni teknoloji ile yapılmış binaların ısı yalıtımları  daha düşük ısınma ve soğutma giderleri sağlayacağı için ekonomik destekleri de olacaktır.

Binanızı kentsel dönüşüm kapsamında yenilemek için bize ulaşın! 0212 544 0 408

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir cevap yazın

Uzmanla Görüşün