Kentsel Dönüşüme Nasıl Başvurulur?

Depremlerin bol bol yaşandığı ülkemizde, insan evinde kendisini güvende hissetmiyor değil mi? evinizin size huzur ve güven veren bir yapıda, ailenizi koruyacağı bir kale olması gerekirken acaba deprem olursa ne yapabilirim sorusunu kafanızdan atamıyorsunuz değil mi? bu kadar soru ve kafanızı karıştıran durum varken sizler ne yapmayı düşünüyorsunuz? Peki sizlere bir başka gerçekten bahsetsek, deprem binanızı yıkabilecek etkenlerden bir tanesi, çürük yapılı binalar kendiliğinden yıkılabiliyor, yaşanılan depremlerin binanızı zamanla deforme etmesi binanın dayanıksız bir hal almasına sebep olmuş olabilir, bu gibi durumlarda binanızı bir anda yerle bir edebilir. Belki de bir komşunuzun yaptırdığı yanlış tadilat binanızın bütün yapısını bozmuş ve binanızı yıkılmaya hazır hale getirmiş olabilir. Evinizin güvenliğini yalnızca deprem olur korkusu ile değil, her an her şey olabilir diye düşünmelisiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz kötü senaryoyu değiştirmenizin de çok kolay bir yolu var. Kentsel Dönüşüm Projeleri ile evinizi yepyeni, daha güvenli bir hale getirmeniz çok basit. İzlenecek yol öncelikle güvenilir, devlet ile çalışmalar yapmış, kamu binalarının güçlendirilmesi, yönetmeliklere uygun olarak yeniden inşasını yapmış profesyonel bir müteahhit bulmanız ile başlayacaktır. Eğer ki inşaat firmanız size sözleşme detayını belirtmediyse, sözleşme konusunda size profesyonel destek sağlamıyorsa, iyi bir hukuk danışmanı ile çalışmak sizlere yardımcı olacaktır. Kentsel Dönüşüm Sözleşme Hazırlama konusunda çalıştığınız inşaat firması şeffaf bir şekilde Kentsel Dönüşüm Sözleşme İçeriği belirlenmesi konusunda sizi yönlendirecek, içerikte haklarınızdan, kullanılacak malzemelere, teslim tarihine kadar pek çok detayı sizlere anlatmalı, sözleşme detaylarına kadar sizi bilgilendirmelidir.

İkinci adımda binanız için deprem risk raporu hazırlatılması gerekmektedir. Binanızda tek bir kat sahibinin dahil başvurusunun yeterli olduğu risk testinizi anlaşacağınız müteahhit yaptırabilmektedir. Bundan sonrası evraklardan oluşmaktadır.

Kentsel Dönüşüm Sürecinde Gerekli Evraklar/Belgeler

  • Tapu Fotokopisi
  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
  • Tapudan alınmış Bina Kat Maliklerinin Hisse Oranlarını Gösterir Belge/ Takyidat
  • Belediyeden Alınmış Binanın Statik Projesi veya Statik Proje Olmadığına dair resmi yazı
  • Belediyeden UAVT ( Ulusal Adres Veri Tabanı ) Yazısı (Yerleşim Yeri Adresi Doğrulama Yazısı)
  • Vekaletname
  • Şirket İmza Sirküsü ve Şirket Yetkilisi
  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Yukarıda belirttiğimiz evraklar ile birlikte müteahhit belediyeye giderek işlemleri başlatacaktır. Sonrasında ise bankalara başvuru yaparak kredi için teklif alabilirsiniz, düşük faizli, geri ödeme destekli kredilerden faydalanarak evinizin kentsel dönüşüm süreçlerini başlatabilirsiniz.

Eğer ki bina ya da site olarak bir yönetim ile yenileme yapılacak ise yönetim toplantısı yapılmalı ve site sakinlerine bu konuda bilgi verilmelidir. Kentsel Dönüşüm Yönetim toplantısı yapılacağı hazırlanacak bir toplantı tebligatı ile tüm sakinlere iletilmeli ve toplantı gündemi maddeler halinde yazılmalıdır. Tüm kat sakinlerine yönetmeliğin esasları ve yapılacak işlemler anlatılmalı ve gerekliliği belirtilmelidir. 3/2 çoğunluğun kentsel dönüşüm için yeterlidir. Çoğunluğun kentsel dönüşüm için onay vermesi ile işlemlere başlanabileceği gibi her kat için desteklerden yararlanılabilir.

Kentsel dönüşüm eski evlerin yeniden, daha güvenli binalar haline getireceği gibi, yeni teknoloji ile yapılmış binaların ısı yalıtımları sizlere daha düşük ısınma ve soğutma giderleri sağlayacağı için ekonomik destekleri de olacaktır. Sizler de yenilenmiş, güvenli ve sağlıklı binalarda güven içerisinde yaşamak istemez misiniz?

Bir cevap yazın

Hemen Arayın