Hizmetler

Taahhüt Projeleri

Proje veya ekip ne olursa olsun, beklentilerin ana hatlarını belirlemek önemlidir. Bu özellikle inşaat projeleri için geçerlidir.

İnşaat projeleri genellikle işin bazı yönlerini tamamlamak için dışarıdan uzmanlar gerektirir ve inşaat sözleşmeleri, işe aldıkları müteahhitler arasındaki boşluğu doldurur, böylece herkes neyin gerekli olduğunu bilir.

Bilinmesi gereken terimlerden biri de bu noktada Taahhüt Projeleri olacaktır.

Taahhüt Sözleşmeleri

İnşaat taahhüt sözleşmesi ya da taahhüt projeleri, arsa sahibinin yapacağı inşaatın maliyetini karşılaması yoluyla müteahhitle yapılan sözleşme türüdür. Bu sözleşme ile arsa sahibi müteahhite bedelini ödeyerek arsası üzerinde inşaat yaptırabilir. Müteahhit tarafına düşen ise üzerinde anlaşılan projeyi eksiksiz uygulamak oluyor.

İnşaat taahhüt hizmetlerinin temelde al-yap-sat sistemi olduğunu söylemek mümkün. İnşaat taahhüt projeleri kapsamında ise arsa alıp satmak, bu arsalara yapı inşa etmek, daire satın almak ve satmak, inşaatların tamamlanması ve satılması, tüzel ve gerçek kişilerle karşılıklı sözleşmelerin yapılması, kat karşılığı binaların inşası, yapımı ve teslimi, inşaat projeleri, restorasyon çalışmaları ve gayrimenkul satışı yapma gibi işlemler sayılabilir.

“İnşaat Taahhüt İşletmeleri” ise başkalarına ait olacak bir yapıyı inşa etmeyi taahhüt ederek inşaat taahhüt eden işletmelere verilen isimdir.

Tanımdan da anlaşılacağı gibi inşaat taahhüt şirketleri, inşaat yapmak isteyen gerçek ve tüzel kişiler adına inşaat inşaat faaliyetlerini üstlenmektedir. Bu ilişki, işveren ile inşaat taahhüt işi arasında yapılan bir sözleşme ile başlar.

İşveren ile müteahhitlik işi arasında bina yapımına ilişkin sözleşme yapılmadan önce, işverenin yapması gereken bazı işlemler vardır:

  • Projenin hazırlanması,
  • Keşif maliyetinin belirlenmesi,
  • Fiyatlandırma yönteminin belirlenmesi,
  • İhale yönteminin belirlenmesi,
  • Projenin ihalesi

 

İstekli projeye teklif verecektir. Teklifler işveren tarafından değerlendirilir ve en uygun teklifi veren inşaat idaresi ile sözleşme imzalanır ve inşaat başlar.

Taahhüt Projeleri Nedir?

Taahhüt Proje Süreçleri

Taahhüt projelerinin ilk adımı, ilgili projenin hazırlanması olacaktır. Proje, işin sahibi yani inşaatı yaptıracak kişi ya da uzman kişiler tarafından hazırlanır.

Projeler tamamlandıktan sonra tahmini maliyet tahmini aşamasına gecikir.

İnşaatın toplam maliyeti, bu maliyete inşaatı yapacak olan yapının kârının eklenmesiyle belirlenir. Keşif maliyetinin eksik veya fazla olarak belirlenmesi çeşitli sorunlara yol açabilir, bu yüzden maliyetin doğru hesaplanması oldukça önemlidir. Keşif maliyetinin belirlenmesinde yapılacak tüm harcamalar detaylı olarak belirlenebilir, projelerdeki işlerde birim fiyat listeleri veya minimum inşaat metrekare birim fiyatları kullanılabilir.

Taahhüt projelerinde önemli olan bir diğer nokta ise fiyatlandırma yönteminin belirlenmesi olacaktır. Yapılacak inşaatın tahmini maliyeti (keşif maliyeti) belirlendikten sonra, müteahhit firma tarafından yapılacak işlerin değerlendirilmesinde kullanılacak fiyatlandırma yöntemi belirlenmelidir. Belirlenecek bu fiyatlandırma yöntemi, ihaleyi kazanacak idare ile yapılan sözleşmede yer alacağından, işin ihalesinden önce işverenler tarafından bu yöntemin belirlenmesi gerekmektedir.

Anıl İnşaat ise kentsel dönüşüm, konut, işyeri, ticari ve endüstri yapıları, renovasyon ve restorasyon inşaatları yaptırmak isteyen gerçek ve tüzel kişiler adına tüm yapım faaliyetlerini üstlenerek projenin kağıt üzerinde anlaşıldığı şekilde tamamlanmasını sağlar. 

Taahhüt Projeleri ile ilgili sorularınız için bizi arayın: 0212 544 0 408

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 37

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Uzmanla Görüşün