Sıkça Sorulan Sorular.

Sıkça sorulan sorular ile ilgili merak edilen tüm soruları yanıtladık.

Genellikle eski binaların yapımında hazır beton kullanılmamış ise, beton dayanımları alınan karot numunesi sonuçlarında C10 değerinin altında ise alt katlarda su yalıtımı yapılmamış ise, binanın girişindeki dükkan veya daire tadilatı ile herhangi bir kiriş kolon tadilatı yapıldı ise, kiriş veya kolonlarda çatlaklar oluşmuş ise binanın riskli durumda olabileceği söylenebilir.

Deprem Risk Raporu için mevcut bina ile ilgili herhangi bir kişinin ANIL İNŞAAT’a ulaşması yeterlidir. Bunun için tüm bina sakinlerinin ortak karar almasına gerek yoktur. Talep doğrultusunda ANIL İNŞAAT ekipleri binaya gelerek analiz ve incelemeler yapacak bu doğrultuda Deprem Risk Raporu hazırlayarak bina için bakanlığa sunar. Bakanlık binada oturan herkese binaları için yapılan yapılacak çalışmalar ve bunlarla ilgili sonuçları içeren bir bilgi tebligatı yapar.

Bakanlık tebligatı ardından binada oturanlar / kat malikleri bu tebligatı aldıktan en geç 60 gün içerisinde Kentsel Dönüşüm kapsamında izleyecekleri yola karar verirler. Binanın hangi şekilde ve nasıl kentsel dönüşüme tabi olacağı Bina Ortak Karar Protokolü ile sabitlenir. Bina ortak protokolü belirlenirken 2/3 çoğunluk aranır.

Yapılar için bina güçlendirme çalışmalarının gerekli olup olmadığını, binanın riskli olup olmadığını yapılacak laboratuvar çalışmaları ve onların statik açıdan yorumlayacak inşaat mühendislerinin raporları doğrultusunda karar verilir buna YAPI DAYANIM RAPORU denir.

Deprem Risk Raporu almış binalarda kentsel dönüşüm kredisi daire başı 100.000 TL’ ye kadar çıkabilir. Ayrıca kentsel dönüşüm kapsamına girmiş binada en az 1 yıldır oturmakta olan ve kiracı olduğunu belgeleyen kiracılarda başka bir yerden ev satın alırken kentsel dönüşüm kredisinden yararlanabilir.

Kira yardımı alabilmek için öncelikle bina için deprem risk raporu alınmış olmalıdır. Söz konusu kira desteği 18 ay aylık 650 TL’dir. Riskli binada en az 1 yıldır kiracı olan kiracılar ise ayrıca 1.300 TL taşınma yardımı alabiliyor.

Uzmanla Görüşün