Kentsel Dönüşüm Sözleşme Örneği
4.9
(16)

Evinizin yenilenmesi gerektiğine karar verdiniz, risk taşıyan binanızı yenilemeniz gerektiğine ikna olarak bu konuda yapılması gereken tüm prosedürleri tamamladınız. Artık yapmanız gereken tek bir şey kaldı Kentsel Dönüşüm Sözleşmesi peki nasıl yapılacağı konusunda bilginiz var mı? Bu sözleşmenin içeriği ne olması gerekmektedir? Ne gibi şartlar gerekiyor, sözleşmedeki hangi maddeler özellikle önem taşıyor? Bu gibi soruları hiç düşündünüz mü? Yapılacak kentsel dönüşüm sözleşmesi ile tüm kanuni haklarınız koruma altına alınacak ve olası bir mağduriyetin önüne geçilmiş olacak. Geçmişte yaşanan kötü tecrübelerin tekrar yaşanmaması ve inşaat yapımının doğru, zamanında tamamlanması taahhüt edildiği şekilde bitirilmesi için Kentsel Dönüşüm Sözleşmesi İçeriği ne şekilde olmalı ve nasıl yapılmalı? Gelin tüm bu soruların cevaplarını birlikte bulalım.

Kentsel Dönüşüm Sözleşmesi Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kentsel dönüşüm yapılacak binalarda birden fazla tapu ve hak sahibi olduğu için öncelikle dikkat edilmesi gereken husus, hak sahiplerinin hiçbir şekilde mağduriyete uğramadan bu yasadan faydalanmalarıdır. Kentsel Dönüşüm Sözleşme İçeriği bu noktada çok büyük önem arz etmektedir.

Her tapu sahibinin doğru ve tam olarak hakkını alabilmesi için öncelikle yapılması gereken hukuksal alanların doğru belirlenmesidir. Tapu üzerinden daire sakinlerinin hisse alanlarını belirlemek ilk aşamadır. Böylelikle hem hak sahiplerinin hakları korunurken, hem de olası mağduriyetlerin önüne geçmiş olursunuz.

Sözleşmeler çok detaylı şekilde teknik ve hukuki bilgiler içerdiği için, tüm detayların belirlenmesi, sürelerin belirlenmesi, tarafların karşılıklı yükümlülüklerinin detaylandırılması, hükümlülüklerin yerine getirilmemesi durumunda uygulanacak yaptırımların belirlenmesi konusuna varana kadar pek çok başlığın netliğe kavuşturulması gerekmektedir.

Ayrıca sözleşmede kullanılacak malzemelerin kalitesi ve çeşitleri belirtilmeli ve sözleşmeye bu konular detaylı şekilde yazılmalıdır. Böylelikle kullanılan malzeme ve bina kalitesi sözleşme ile sabit olmuş olacaktır. Aynı zamanda inşaat süresi ve sürenin aşılması durumunda uygulanacak cezai durumlarında sözleşmede belirtilmesi, inşaatın tamamlanmasıyla birlikte gerekli yasal başvurular ve bunların kim tarafından yapılacağının detaylandırılması da belirtilmelidir. Böylelikle mülk sahibinin de tüm hakları koruma altına alınırken, yaşanılması muhtemel aksaklıkların ve olası tersliklerin önüne geçilmiş olacaktır.

Kentsel Dönüşüm Sözleşme Örneği

Yukarıda belirttiğimiz hususlara dikkat edilerek, gerektiğinde bir hukuk danışmanı ile hazırlanacak Kentsel Dönüşüm Sözleşme Çeşitleri arasından size en uygun olanı seçebilirsiniz. Kentsel dönüşüm sözleşeme örneğini buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Kentsel dönüşümde anlaşma yaptığınız firma ile sizlerin güvence altında olabilmeniz için yapılacak sözleşmenin iki tarafı güvence altına alacak şekilde Kentsel Dönüşüm Prosedürüne uygun hazırlanması ve tüm detayların belirlenmesi gerekmektedir.

Kentsel Dönüşüm Sözleşmesi İmzalamadan Mutlaka İnşaat Firmasını Araştırın!

Evinizi, binanızı, iş yerinizi emanet edeceğiniz firmanın seçimi ilk aşamada oldukça önemli. Binanız yıkılacak ve yeniden daha kaliteli şekilde yapılacak. Yapılması gereken kentsel dönüşüm konusunda çalışacağınız firmayı detaylı olarak incelemek ve referanslarını kontrol etmektir. Bir kentsel dönüşüm firmasının tecrübeleri ve referansları binanızın inşaatını tam ve zamanında bitirecek olduğunun en önemli göstergesidir. Kentsel dönüşüm konusunda yaptığı çalışmalar kadar yapı güçlendirme tecrübesi ve özellikle teknik kadrosu ve alt yapısı da çok etkilidir. Özellikle kamu alanında çalışan firmalar yasal şartları ve teknik yeterlilikleri sağladıklarından bu konuda yeterli alt yapıya sahiptir. Resmi kurumlara yapılan projelerde resmi kurumlar firmalara işi doğru ve zamanında teslim ettiklerine dair iş bitirme belgesi düzenler. İş bitirme belgesi sahibi firmalar söz konusu işleri doğru ve zamanında bitirdiklerini tescillemiş olurlar. Kentsel dönüşüm sözleşmesi yapacağınız firmalarda iş bitirme belgelerini sorgulamanız sizlerin faydasına olacaktır.

Yapım aşamasında çalışanların dikkatsizliği, kalitesiz ürün kullanımı, dikkatsiz çalışma gibi pek çok konu evinizin su, elektrik, doğalgaz gibi pek çok alt yapı sisteminde sorun çıkartabilmektedir. Çalışacağınız kentsel dönüşüm firması tecrübesi ve bilgi birikimi ile hem evinizi yasalara uygun halde yenilerken hem de kaliteli ürünleri kullanmalı, sürekli yenilenen ve gelişen inşaat teknolojileri hakkında sizi zamanında bilgilendirmelidir.

Binanızı kentsel dönüşüm kapsamında yenilemek için bize ulaşın! 0212 544 0 408

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 4.9 / 5. Oy sayısı: 16

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

2Yorumlar

 • kamil çetiner
  Mart 23, 2023

  daha geniş bilgiler yanında, kentsel dönüşüm sözleşmesi örnegi ilave edilseydi nasıl olurdu

  Reply
 • Kazım Zorlu
  Nisan 5, 2023

  Çok yararlandım,teşekkür ederim,Anıl inşaatı not ettim,arayacağım.

  Reply

Bir yanıt yazın

Uzmanla Görüşün