Kentsel Dönüşüm Fiyatları

İnsan hayatı hayattaki tüm önceliklerin başında gelir. Geçmişte kullanılan yanlış inşaat teknikleri, yetersiz teknik bilgi ve eksik malzeme kullanımı nedeniyle yapılan dayanıksız yapılar güvenlik açısından tehdit oluşturur. Peki kentsel dönüşüm kapsamında yeni yönetmeliklere uygun güncel inşaat teknolojileri kullanılarak yapılacak konutun inşası ya da yeniden yapılması ne kadara mal olur? Kentsel dönüşüm maliyeti nedir? Kentsel dönüşüm ne kadar mal olur? Bu soruları yanıtlarını sizin için hazırladık.

Kentsel Dönüşüm Maliyetleri

Kentsel dönüşümde maliyetleri belirleyen esas unsur kullanılacak malzeme kalitesidir. Binanın iç ve dış kozmetiğiyle ilgili noktalarda farklı zevklere uygun çeşitli farklı marka ve modeller ile her zevke uygun modern mimari ve tasarım uygulamaları gerçekleştirmek mümkündür. Binanın yapımı ve dayanıklılığıyla ilgili olan kısımlarda kullanılacak malzemelerin kalite esasları ise yönetmeliklerle belirlenmiş durumdadır. Dolayısıyla kentsel dönüşüm kapsamında yeniden yapılacak bir binada kullanılacak temel bileşenler (örn: demir,beton vb.) yasal spektleri ile kullanılmak zorundadır. İnşaat sektörü içerisindeki dinamiklilik ile birlikte inşaatta kullanılan temel inşaat malzemeleri ve işçilik ücretleri döviz kuru bazında günden güne farklılık gösterir. Temel bileşenlerdeki fiyatlar talebe göre yükselip alçalabilir.

Fiyatlandırma aşamasında Kentsel dönüşüm firması size tek fiyat ve tek tip ürünle de gelebilir. Burada önemli nokta maliyetleri değiştiren konu başlıklarında oluşan fiyat farklılıklarıdır. İnşaatın üretim aşamasında kullanılacak malzemelerin ardından inşaatın içinde ve dış kaplamasında uygulanacak yöntemler kentsel dönüşüm maliyetini doğrudan etkiler. Bu yüzden de kentsel dönüşüm yaptıracakların maliyet hesaplama noktasında en ekonomik rakamları seçmek yerine piyasadaki en gerçekçi rakamlara yönelmeleri daha doğru olacaktır. Kentsel Dönüşüm Maliyeti için de en az üç inşaat firmasından fiyat teklifi almalı ve detaylar incelenmeli öte yandan tecrübeler de karşılaştırılmalıdır. İnşaat maliyetleri sürekli yükselme eğiliminde olduğundan, kurumsal olmayan inşaat firmalarının yükselen maliyetleri doğru hesaplayamamaları nedeniyle inşaatları yarım bırakmak zorunda kaldığı örnekler geçmişte maalesef yaşanmıştır birçok kişi mağdur olmuştur. Kentsel dönüşümde maliyet artışlarından en az düzeyde etkilenmek için yapılması gereken, sürece bir an önce karar verip başlamaktır.

Kentsel Dönüşüm Kaç Yıllık Binaları Kapsıyor?

Kentsel dönüşüm hangi binaları kapsıyor sorusunun yanıtı olarak, betonarme binaların yaşlarından bağımsız bir şekilde kullanılan malzeme ve zemin koşulları göz önüne alındığında ömrünü tamamlaması durumunda kentsel dönüşüm kapsamına girebileceği söylenebilir. 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kentsel Dönüşüm Kanununda binalar için yıl veya yaş kısıtlaması bulunmamaktadır. Dolayısıyla tüm eski binalar kaç yıllık olursa olsun bu kapsama girebilir.

Kentsel Dönüşümde Toplanması Gereken Evraklar

Kentsel dönüşümde toplanması gereken evrak listesi şu şekildedir;

  1. Başvuru
  2. Tapu Fotokopisi
  3. (Tapu Sahibi) kimlik fotokopisi
  4. (Tapudan alınmış) Hisse döküm yazısı
  5. (Belediyeden alınmış) Adres doğrulama yazısı
  6. (Belediyeden alınmış) Emlak Bildirim Yazısı
  7. (Vekaletle yapılacak ise“6306 sayılı kanun” ibareli vekaletname)

Kentsel Dönüşüm Sürecinde Mal Sahiplerine Yardım Var Mı?

Kentsel Dönüşüm Devlet Desteği 2021 yılı itibari ile 750 tl ile 1500 tl arasında değişmektedir. Büyükşehirlerde İstanbul, Ankara ve İzmir’de Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı tavan fiyatlardan verilmektedir. Bir diğer yardım ise düşük faizli kredilerdir. Burada aldığınız kredi devlet bankalarında 1,48 dir. Bunun 0,33 kadarını devlet sizin adınıza ödemektedir. Ödemeniz gereken tutar 1,15 tir ve bu krediyi 120 ay vade ile kullanabilirsiniz. Kentsel dönüşümde yardımlar, kredi faiz oranları, kira destekleri gibi yardımlar ve rakamlar yıldan yıla güncellenmektedir. Dolayısıyla kredi faiz oranları belirli sürelerde güncellenmekte ve verilecek tutarlar da güncellenmektedir.

Kentsel Dönüşüm Hakları sürekli kontrol edilmeli ve başvuru yapacağınız tarihe en yakın dönemde hazırlanmış yeni yasal güncellemeler de incelenmelidir. Kentsel dönüşümle ilgili yönetmelikler zamana bağlı olarak kira desteklerinden, faiz oranlarına, istenilen belgelerden maliyetlere birçok bilgi değişkenlik gösterebilir. En güncel bilgiler için bizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Hemen Arayın