Kentsel Dönüşüm Kredisi
4.7
(11)

Kentsel Dönüşüm Kredisi Hakkında Bilgiler

Yaptıracağınız kentsel dönüşümün maliyetleri gözünüzü korkutuyor mu? Evlerin Kentsel Dönüşüm kapsamında yenilenmesi için Devlet tarafından pek çok teşvik sağlanmaktadır.  Peki bu desteklerden nasıl faydalanacağınızı biliyor musunuz? Bankalarda Kentsel Dönüşüm Kredisi nasıl alınır? Hangi şartlar gerekir ve faiz oranları nelerdir? İşte yanıtlar;

Yazıya geçmeden önce yalnızca kredi oranları ve faiz desteği olmadığını, aynı zamanda evinizin yenilendiği süre boyunca kira yardımları da alabileceğinizi ve bu kira yardımlarının 2023 yılı itibariyle büyük şehirler için 3.500 TL’ye kadar çıktığını ve evinizi yenilerken yaşayabileceğiniz zararları minimuma indirmek amacıyla banka hesabınıza düzenli olarak yatırılabileceğini belirtmek isteriz.

2023 yılı Mart ayı içerisinde yapılan resmi olmayan açıklamalara göre, özellikle İstanbul’da Kentsel Dönüşüm kapsamında evini yenileyecek olanlara 0,69 dan başlayan faiz oranları ile 2 yıl geri ödemesiz minimum 1 Milyon TL olacak şekilde kredi imkanı sağlanması çalışmaları devam etmektedir. Buna göre riskli yapıda ikamet eden daire sahipleri birkaç farklı tipte kredi imkanlarından yararlanabileceği ön görülmektedir.

Kredi destekleri konusunda hemen hemen tüm bankalardan faydalanabilirsiniz. Her bankanın belirli oranda düşük faiz oranlı kredileri bulunmaktadır. Her Banka Kentsel Dönüşüm Faiz Oranı konusunda farklılık gösterse de Devlet ve Özel Bankaların Kentsel Dönüşüm Kredi Oranları 2022 aşağıdaki şekildedir;

 

Vakıf Bankası Kentsel Dönüşüm Kredi Oranları

 

Kredi türüVadeFaiz oranıDevlet faiz desteğiKredi tahsis ücretiEkspertiz ücreti
A sınıfıB sınıfıstandart
Kentsel dönüşüm konut yapım kredisi03-120%1,37%0,41%0,37%0,33Kredi tutarı üzerinden %0,5yok

 

Halk Bankası Kentsel Dönüşüm Kredi Oranları

VadeMüşteri oranıDevlet destek oranıToplam faiz oranı
1-120%1,15%0,33%1,48

 

QNB Finans Bank Kentsel Dönüşüm Kredi Oranları

Ürün adıKredi vadesiKredi tahsis ücretiFaiz
Azalan Taksitli1-60 ay%0,5%1,51
Artan Taksitli61-120 ay%0,5%1,51
Eşit Ana Paralı1-60 ay%0,5%1,51
61-120 ay%0,5%1,50

 

Akbank Kentsel Dönüşüm Kredi Oranları

​Kentsel Dönüşüm Kredisi Özellikleri ​ ​
Konutİşyeri
Bakanlık Tarafından Verilen Faiz DesteğiYıllık %4 (aylık 0,33)Yıllık %3 (aylık 0,25)
Kredinin Maksimum Vadesi120 ay84 ay
Kredinin Maksimum Tutarı200.000 TL ​
Ödeme Planı SeçenekleriEşit taksitli, 2 yıla kadar sadece faiz ödemeli eşit taksitli ​
Kredilendirme OranıYapım sözleşmesinde belirtilen tutarın % 100’ü, yeni konut ekspertiz değerinin %75’i ​
KKDF ve BSMV OranıKKDF ve BSMV yoktur​Bireysel amaçlı alım : KKDF %15 BSMV yok
Ticari amaçlı alım : KKDF yok BSMV yok
İpotek

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır?

Yukarıda birkaç devlet ve özel bankanın devlet destek ve faiz oran tabloları belirtilmiştir. Bankalara göre farklılıklar gösteren faiz oranları için detaylı bir çalışma ve detaylı araştırma yapmanız, güncel faiz oranları ile hesabınızı iyi yapmanız gerekmektedir. Burada çalışacağınız mühendislik firması size kendi bankasını önererek Kentsel Dönüşümde Faiz İndirimi almanız konusunda da yardımcı olabilir.

Bulunduğunuz il ve ilçenin kentsel dönüşüm destekleri değişkenlik göstereceği gibi size sunulacak imkanlarda da değişkenlikler olacaktır. Güncel olarak işe başlayacağınız tarihte bankalar ile yüz yüze görüşmek ve en güncel oranlar ile sürekli güncellenen yasaları öğrenmeniz sizlerin faydasına olacaktır. 2023 Kentsel Dönüşüm Kredisi destek oranları bir yıl içerisinde 2 kere güncellenmiş olması, değişken döviz kuru, değişken ekonomik şartlar bankaların sizlere sunacağı avantajları da güncelleyeceği için inşaata başlamak için belirlediğiniz tarihe en yakın dönemde şartların güncellenme durumunu kontrol ediniz.

Binanızı kentsel dönüşüm kapsamında yenilemek için bize ulaşın! 0212 544 0 408

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 4.7 / 5. Oy sayısı: 11

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir cevap yazın

Uzmanla Görüşün