Kentsel Dönüşüm Kredisi
4.8
(14)

Kentsel Dönüşüm Kredisi Hakkında Bilgiler

Yaptıracağınız kentsel dönüşümün maliyetleri gözünüzü korkutuyor mu? Evlerin Kentsel Dönüşüm kapsamında yenilenmesi için Devlet tarafından pek çok teşvik sağlanmaktadır.  Peki bu desteklerden nasıl faydalanacağınızı biliyor musunuz? Bankalarda Kentsel Dönüşüm Kredisi nasıl alınır? Hangi şartlar gerekir ve faiz oranları nelerdir? İşte yanıtlar;

Yazıya geçmeden önce yalnızca kredi oranları ve faiz desteği olmadığını, aynı zamanda evinizin yenilendiği süre boyunca kira yardımları da alabileceğinizi ve bu kira yardımlarının 2024 yılı itibariyle büyük şehirler için 5.500 TL’ye kadar çıktığını ve evinizi yenilerken yaşayabileceğiniz zararları minimuma indirmek amacıyla banka hesabınıza düzenli olarak yatırılabileceğini belirtmek isteriz.

2023 yılı içerisinde yapılan resmi olmayan açıklamalara göre, özellikle İstanbul’da Kentsel Dönüşüm kapsamında evini yenileyecek olanlara 0,79 dan başlayan faiz oranları ile 2 yıl geri ödemesiz minimum 1,5 Milyon TL olacak şekilde kredi imkanı sağlanması çalışmaları devam etmektedir. Buna göre riskli yapıda ikamet eden daire sahiplerinin birkaç farklı tipte kredi imkanlarından yararlanabileceği ön görülmektedir.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın açıkladığı detaylara göre çalışmalar tamamlandığında, kentsel dönüşüm kredisi almak isteyenlerin 1.49 faiz oranının 0.70’ini Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı karşılayacak, 0.79 faiz imkânıyla evini yenilemek isteyenler krediden yararlanabilecektir.

Kentsel dönüşüm kredisinde kaç yıl vade yapılacak?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın açıklamaları doğrultusunda konut kredilerinde 10 yıl, işyeri için 7 yıl vade uygulanacağı basına yansımıştır. İlk daire için 0,79; diğeri için 0,89 oranla kredi verileceği belirtilmiştir. Bir hak sahibi adına faiz desteği sağlanacak toplam kredi tutarı en fazla 3 milyon TL olacağı, hak sahiplerinin bu tutar altında birkaç dairesini kentsel dönüşüme sokarsa kredi imkanından birden fazla dairesi için faydalanabileceği vurgulanmıştır.

Kredi destekleri konusunda tüm bankalardan bilgi almak mümkündür. Her bankanın belirli oranda değişen kredileri seçenekleri bulunmaktadır. Değişen piyasa koşulları çerçevesinde kredi finansman seçenekleri ve faiz oranlarının sürekli güncellendiğini unutmamak gerekir. Her Banka Kentsel Dönüşüm Faiz Oranı konusunda farklılık gösterse de Devlet ve Özel Bankaların mevcutta Kentsel Dönüşüm ve konut Kredi Oranları aşağıdaki şekildedir;

 

Vakıf Bankası Kentsel Dönüşüm Kredi Oranları

 

Kredi türüVadeFaiz oranıDevlet faiz desteğiKredi tahsis ücretiEkspertiz ücreti
A sınıfıB sınıfıstandart
Kentsel dönüşüm konut yapım kredisi03-120%3,89%0,70%0,70%0,70Kredi tutarı üzerinden %0,5yok

 

Halk Bankası Kentsel Dönüşüm Kredi Oranları

VadeMüşteri oranıDevlet destek oranıToplam faiz oranı
1-120%3,59%3,59

 

QNB Finans Bank Kentsel Dönüşüm Kredi Oranları

Ürün adıKredi vadesiKredi tahsis ücretiFaiz
Azalan Taksitli1-60 ay%0,5%3,48
Artan Taksitli61-120 ay%0,5%3,48
Eşit Ana Paralı1-60 ay%0,5%3,48
61-120 ay%0,5%3,48

 

Denizbank Kentsel Dönüşüm Kredi Oranları

​Kentsel Dönüşüm Kredisi Özellikleri ​ ​
Konutİşyeri
Bakanlık Tarafından Verilen Faiz Desteği
Kredinin Maksimum Vadesi120 ay
Kredinin Maksimum Tutarı1.250.000 TL ​
Kredilendirme OranıYapım sözleşmesinde belirtilen tutarın % 100’ü, yeni konut ekspertiz değerinin %75’i ​
KKDF ve BSMV OranıKKDF ve BSMV yoktur​Bireysel amaçlı alım : KKDF %15 BSMV yok
Ticari amaçlı alım : KKDF yok BSMV yok
İpotek

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır?

Yukarıda birkaç devlet ve özel bankanın önceki dönemde devlet destek ve faiz oran tabloları belirtilmiştir. Bankalara göre farklılıklar gösteren faiz oranları için detaylı bir çalışma ve detaylı araştırma yapmanız, güncel faiz oranları ile hesabınızı iyi yapmanız gerekmektedir. Burada çalışacağınız müteahhitlik firmasının önerileri doğrultusunda mevcut günün koşulları çerçevesinde Kentsel Dönüşümde Faiz İndirimi almanız da söz konusu olabilir.

Bulunduğunuz il ve ilçeye göre kentsel dönüşüm destekleri değişkenlik göstereceği gibi size sunulacak imkanlarda da farklılıklar olabilir. Güncel olarak sürece başlayacağınız tarihte bankalar ile yüz yüze görüşerek mevcut durumu kontrol etmeniz faydanıza olacaktır. 2024 Kentsel Dönüşüm Kredisi destek oranları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılacak açıklamalar nezdinde, döviz kuru, ekonomik şartlar ve bankaların kentsel dönüşüm yaptırmak isteyenlere sunacağı kredi ürünlerinin sürekli güncellenmesi nedeni ile değişkenlik gösterebilir.

Binanızı kentsel dönüşüm kapsamında yenilemek için bize ulaşın! 0212 544 0 408

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 4.8 / 5. Oy sayısı: 14

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

1Yorum

  • Fatma Dinçer kartal
    Şubat 11, 2024

    İstanbul bahçelievler de 5 katlı 15 daireli altında dükkanlar olan binamızi yiktirdik.75-80m2 iki artı bir dairenin yapılma ücreti yaklaşık ne kadardir

    Reply

Bir yanıt yazın

Uzmanla Görüşün