Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı
5
(1)

Afet bölgesindeki riskli yapılar kentsel dönüşüm kapsamında yıkılıp yeniden inşa edilebilir. Bu noktada evleri yeniden inşa edilen kişilerin mağdur durumda kalmaması için 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi hakkında kanun gereği kira yardımı verilir. Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı adı verilen bu yardım; 48 ayı geçmeyecek şartlarla verilir. 

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı almak için, tahliyeden itibariyle en fazla 1 yıl içerisinde belediyelere başvuru yapılmalıdır. Bu başvuru sırasında nüfus kimlik fotokopisi, güncel tapu kaydı ve belgesi gereklidir. 

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı’ndan yararlanmak isteyen gayrimenkul sahiplerinin ve kiracıların, bunun için öncesinde Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Müdürlüğüne başvurmaları gerekir.

Dönüşüm kapsamına alınan yapılar tespit edildikten sonra faydalanılabilen Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı, tahliye kararı sonrasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı müdürlerine ve kamuya yapılan başvuru sonucunda alınabiliyor. Hak sahipleri tarafından doldurulması gereken belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra başvuruları onaylanan kişilere, 18 ay boyunca Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı yapılır. 

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı’ndan yararlanabilmek için gerekli belgeler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı başvurusunda bulunan kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi örneği,
  • Güncel olması şartıyla tapu kaydı ve tapu belgesi,
  • Başvuruda bulunan kişinin kira yardımı ve başvuru işlemi için dolduracağı başvuru dilekçesi,
  • Hakkında kira yardımı alınacak bina ya da evin hasarlı ve riski olduğunu ispatlayan rapor ve yıkım formu belgesi,
  • Hak sahibi ya da velinin Ziraat Bankası’nda hesabı olduğuna dair hesap cüzdan fotokopisi örneği,
  • Kentsel dönüşüm kira yardımı sürecinde başvuru sahiplerine herhangi bir fatura düzenlenerek, fatura işlem kaydının son 3 aylık süreçte fatura kaydının onaylanarak belgelenmesi gerekir.

Kentsel dönüşüm kira yardımı kimler alabilir sorusunun cevabı ise oldukça açıktır. Kentsel dönüşüm alanında ya da başka bir tabirle riskli alanda ikamet eden kişiler kira yardımı alabiliyor. İkamet şartı ise faturalarla ispatlanıyor.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı 2

Kira Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kira yardımı sorgulama işlemi, en çok merak edilen aşamalar arasında yer alıyor. Bizzat başvuru yapan şahıslar, ilgili belgeleri teslim ettikten sonra kira yardımlarını sorgulayabilmektedirler. Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı başvuruları genelde 20 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvuru sonucunuzu e-devlet üzerinden; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardım bilgisi sorgulama sayfasından öğrenebilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımları 2022

Kentsel dönüşüm kapsamında evini yenilemek isteyenler, belirlenen şartları sağladığı takdirde kira yardımı alabiliyor. Kentsel Dönüşüm Kira Yardımları’nın tutarı, şehre ve Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) oranına göre her yıl değişmektedir. Kentsel Dönüşüm Kira Yardımları 2021 tutarı 715 TL ile 1150 TL arasında değişiklik gösteriyordu. Peki kentsel dönüşümde 2022 kira yardımı ne kadar olacak? Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı tutarının 2022 yılında Devlet tarafından verilen birçok desteğin güncellenmesi ile birlikte artması bekleniyor.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 1

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir cevap yazın

Uzmanla Görüşün