Avcılar Kentsel Dönüşüm 1
4.8
(18)

Depremden en çok etkilenen bölgeler arasında bulunan Avcılar’da, kentsel dönüşüm projesi uygulamaları kapsamında daha güçlü ve riskin en aza indirildiği güvenli yaşam alanlarının inşası devam ediyor. Yaklaşık 6 bin binanın yenilenmesi hedeflenen Avcılar Kentsel Dönüşüm Projesi ile deprem riskine karşı da önlem alınması planlanıyor.

Avcılar Kentsel Dönüşüm projeleri kapsamında riskli yapıların dönüştürülmesi sonrasında; güvenli, sağlıklı ve çevreye duyarlı yaşam alanlarının oluşturulması, kentsel yaşam kalitesinin arttırılması, bölgenin imajının iyileştirilmesi amaçlanıyor.

Avcılar Kentsel Dönüşüm Alanları

Avcılar Kentsel Dönüşüm projesi, ilçede bulunan yapıları sadece depreme karşı değil pek çok tehlikeye karşı dayanıklı hale getirirken kent dokusunun da yenilenmesine katkı sunuyor. Lodos, rüzgar gibi mevsim değişkenlerinin yoğun olarak hissedildiği Avcılar’ın en büyük sorunu ise binaların büyük çoğunluğunun hiçbir riske göre inşa edilmemiş olması. Avcılar Kentsel Dönüşüm projesi kapsamında kentsel dönüşüm müteahhitliği yürüten ANIL İNŞAAT olarak ilçede yürüttüğümüz tüm projelerde çalışmalarımızı titizlikle planlıyoruz.

Avcılar kentsel dönüşüm çalışmalarında son durum ise en çok merak edilenler arasında yer alıyor. Beklenen olası Büyük İstanbul Depremi’nde tekrar hasar alması öngörülen Avcılar’da pek çok bina yıkılmak üzere boşaltılmışken; yerine inşa yeni binaları görmek mümkün. Avcılar’da yenilenmesi gereken 50 bin konutun verilere göre şu ana kadar 6 binden fazlası yenilendi. 2029’a gelindiğinde Avcılar ilçesinde kentsel dönüşüm ile birlikte insanların ölümlerine, yaralanmalarına neden olan risk taşıyan binaların minimum düzeyde kalması hedefleniyor. 

Türkiye’de kentsel dönüşümü en hızlı gerçekleştiren ilçelerden biri olan Avcılar’da kentsel dönüşüm projesi ile niteliksiz çevre/yaşam alanlarının sağlıklı bir şekilde yeniden oluşturulması, dönüşüm ve gelişim potansiyellerinin iyi değerlendirilmesi, ilçesinin mimari dokusuna uygun yapıların inşa edilmesi ile yaşam kalitesinin yükseltilmesi hedefleniyor. Avcılar’da kentsel dönüşüm alanları ise ilçenin Küçükçekmece ile birleşiminden Beylükdüzü ilçesine kadar olan tüm kısımlarını kapsıyor.

Avcılar Kentsel Dönüşüm Planları

Avcılar Kentsel Dönüşüm projesi 12 adımda gerçekleşiyor. İlk adımda proje temini için Avcılar Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne başvurulduktan sonra riskli yapı tespiti için başvuru yapılıyor. Riskli yapı tespit raporu sonrasında bu rapor ile Avcılar Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürlüğüne müracaat ediliyor. Mevzuata uygunluğu sonrası onaylanan rapor Tapu Müdürlüğüne bildiriliyor. Bu işlemler sonrasında riskli yapı yıkılıp yeniden yapılabilir veya güçlendirme işlemi uygulanabilir hale geliyor. 

Bu süreçte kentsel dönüşüm kapsamında evini yenilemek isteyenler için ANIL İNŞAAT kentsel dönüşüm ekibi bütünleşik bir hizmet sunuyor. 

Avcılar Kentsel Dönüşüm planları, Avcılar Modeli olarak adlandırılıyor. Hızlı, yerinde ve uzlaşmaya dayalı bir model olan bu kentsel dönüşüm projesi; bütünsel bir kentsel dönüşüm anlayışına dayanıyor.  Avcılar Kentsel Dönüşüm süreci sonrasında ilçede risk faktörü azaltılırken; kentsel yaşam kalitesini de arttıran yeni imar düzenleri ile kentsel doku yenilenerek daha yüksek açık alan dengesine sahip yaşama alanları oluşturulması hedefleniyor.

avcılar kentsel dönüşüm bölgeleri

Avcılar Gümüşpala Kentsel Dönüşüm

İstanbul Avcılar ilçesi sınırları içerisinde kalan Gümüşpala Mahallesi, ilçenin 10 mahallesinden biridir. 

Avcılar ilçesinin girişinde yer alan Gümüşpala mahallesi e5 yoluna cephesi olan ve aynı zamanda Küçükçekmece Gölü’ne kıyısı bulunan bir mahalledir. Avcılar ilçesinin en eski yerleşim bölgelerinden biri olan mahallede, eski bir yerleşim yeri olması dolayısı ile çok sayıda kullanım ömrünü doldurmuş veya doldurmak üzere olan bina bulunur. 

Avcılar Gümüşpala Mahallesi, ilçede Kentsel Dönüşüm çalışmalarının en yoğun olarak gerçekleştirildiği mahalleler arasında yer alır. Öte yandan mahalle, gerek göle sınırı olması gerekse ana arter yollara olan yakın konumu nedeniyle konut talebinin yoğun olduğu bir bölgedir. Gümüşpala Mahallesi kentsel dönüşüm hizmetlerimizden faydalanmak veya danışmak için ANIL İNŞAAT destek hattını hemen arayabilirsiniz!

Gümüşpala Mahallesi Kentsel Dönüşüm Hangi Bölgelerde Yapılıyor?

Gümüşpala mahallesinde kentsel dönüşüm projeleri mahallenin dışından içine doğru eski binaların yıkılıp yeniden yapılması şeklinde ilerliyor.

Avcılar Yeşilkent Kentsel Dönüşüm

İstanbul Avcılar ilçesi sınırları içerisinde kalan Yeşilkent Mahallesi ilçenin 10 mahallesinden biridir. 

Avcılar ilçesinin kuzey bölümünde yer alan Yeşilkent mahallesi e6 yoluna cephesi olan ve aynı zamanda Başakşehir ilçesine komşu bir mahalledir. Mahallede eski bir yerleşim yeri olması dolayısı ile çok sayıda kullanım ömrünü doldurmuş veya doldurmak üzere olan bina bulunur. 

Avcılar Yeşilkent Mahallesi ilçede Kentsel Dönüşüm çalışmalarının gerçekleştirildiği mahalleler arasında yer alır. 

Avcılar Kentsel Dönüşüm Alanları Metrekare Fiyatları

İstanbul’da kentsel dönüşüm çalışmalarının en yoğun olarak yapıldığı ilçelerin başında gelen Avcılar ilçesinde kentsel dönüşüm uygulamaları kullanım ömrünü tamamlamış binaların yıkılarak yerlerine günümüz koşullarına uygun, sosyal ihtiyaçlara cevap veren yeni ve güvenli konutların inşa edilmesi şeklinde yapılır. 

Kentsel dönüşüm eski yapıların yıkılarak yerlerine depreme dayanıklı yapılar inşa edilmesi temeline dayanır. Yıkılarak yeniden yapılmış konutlar eski mali değerlerinin ortalama 3 veya 4 katı üzerinden yeniden değerlenir. 

Dünya genelinde yaşanan ham madde sıkıntısı ve enerji fiyatlarındaki olağanüstü yükseliş, inşaat sektöründe malzeme ve işçilik giderlerinin artmasına neden olmuştur. Özellikle demir, beton, cam gibi emtialarda yaşanan olağanüstü yüksek fiyat hareketliliği bu ürünlerin fiyatlarını gün içerisinde saatlik zaman dilimlerinde değişken hale gelmiştir. İnşaat maliyetlerinin yükselmesi kentsel dönüşüm maliyetlerine de etki etmekle birlikte, emlak değerlerinde de yukarı bir seyir oluşmasına neden olur. 

Kentsel dönüşümde inşaat maliyetlerini yapının konumu, zemin durumu, işçilik ve malzeme detayları gibi başlıklar değiştirebilir. Kentsel dönüşümde asıl hedef, binanın depreme dayanıklı ve güvenli şekilde yeniden inşa edilmesidir. Günlük hayatta değişen beklentiler doğrultusunda gerek kozmetik gerekse işlevsel olarak daire sahipleri ekstra imalatlar talep edebilmektedir. Yapılan ekstra işçilik ve imalatlar kentsel dönüşüm maliyetlerinde farklılıklar yaratır. 

2021 yılından 2023 yılına gelindiğinde inşaat maliyetlerindeki ortalama artışın yüzde yüzün üzerinde gerçekleştiği görülmektedir.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun yayınladığı (TÜİK) verilere göre, inşaat maliyet endeksi, 2022 Mart ayında önceki aya göre yüzde 9,58, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 101,57 artmıştır. 2023 yılının sonuna gelindiğinde ise yayınlanan verilere göre  yıllık bazda % 65’in üzerinde bir artış kaydedilmiştir. Malzeme endeksi %53,46 artarken, işçilik endeksi %110,77 oranında artış göstermiştir.  Öte yandan bu artışlar tüm dünyada talep gören bazı malzemelerde ise çok daha fazla düzeylerde gerçekleşmiştir. Tüm bu maliyet artışları ile birlikte Avcılar Kentsel Dönüşüm için 2024 yılı metrekare fiyatları 27.000 TL ile 45.000 TL arasında değişmektedir. 

Avcılar Kentsel Dönüşüm Sürecini Yürüten İnşaat Firması

Kentsel dönüşüm sürecinde hizmet sunan onlarca inşaat firması arasında sıyrılan ve 1977’den bu yana hizmet veren Anıl İnşaat özellikle bu alanda yapı sahiplerine bütüncül bir hizmet sunuyor. Kentsel dönüşüm konusunda uzman kadromuzla binanızın yenileme sürecinde aklınıza takılan her konuda uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

Avcılar Kentsel Dönüşümünde İnşaat firması olarak hizmetlerimiz;

yer almaktadır. Tüm hizmetlerimiz hakkında bilgi alabileceğiniz Hizmetler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Avcılar İlçesi Kentsel Dönüşüm Son Dakika Haberleri 

Kentsel dönüşüm temelde binanın güvenli bir şekilde depreme dayanıklı olarak inşa edilmesini gerektirir. İnşaat, planlamadan projelendirmeye imalatların gerçekleştirilmesinden yasal süreçlerin takibine baştan sona farklı alanlarda farklı deneyimlerin aynı anda kusursuz çalışmasını gerektiren bir disiplindir. İnşaatın hızlı ve taahhüt edilen şekilde tamamlanması tüm kullanıcıların tabii beklentisidir. Avcılar’da gerçekleştirilen kentsel dönüşüm çalışmalarında pek çok hak sahibinin anlaşma sağladıkları inşaat firmalarıyla gerek bütçelendirme, gerek imalat kalitesi, gerekse zamanlama noktasında sorun yaşadıkları bir gerçektir. Bu nedenle kentsel dönüşüm firmasının seçimi önemli bir yol ayrımıdır. Kentsel dönüşüm firması seçim sürecinde pek çok firmadan teklif almak, firmaların teknik ekiplerinden söz konusu yapı ile ilgili proje ve vaatlerini detaylı dinlemek hak sahiplerine daha fazla fikir verecektir.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 4.8 / 5. Oy sayısı: 18

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

5Yorumlar

 • Rıfat Çalışkan
  Mart 1, 2022

  avcılarda yaşanan kentsel dönüşüm süreçlerini inceleyen bir yazı olmuş, teşekkürler.

  Reply
 • Hüseyin Mutlu
  Mayıs 14, 2022

  avcılar kentsel dönüşüm metrekare fiyatları 10 bin tl bandında oynuyor

  Reply
 • Fisun Temiz
  Mayıs 14, 2022

  avcılar kentsel dönüşümde yapılacak binaların imar planında 4 kattan fazla bina yapılmaması bilgisi belediye tarafından onaylanmıştır.

  Reply
 • Semra
  Şubat 6, 2023

  son yaşanan kahramanmaraş depreminden sonra avcılarda kentsel dönüşümün ne kadar önemli olduğu tekrar anlaşıldı. eski binaların hızla yenilenmesi çok çok önemli

  Reply
 • mine aksu
  Şubat 24, 2023

  Metrekare fiyatları cok yüksek.Herkes panik olmuş durumda. Ne yapacağını bilmiyor.
  Yönlendirme yol gösterilmesi gerekiyor.

  Reply

Bir yanıt yazın

Uzmanla Görüşün