Avcılar Kentsel Dönüşüm 1
5
(7)

Depremden en çok etkilenen bölgeler arasında bulunan Avcılar’da, kentsel dönüşüm projesi uygulamaları kapsamında daha güçlü ve riskin aza indirildiği bir ilçe oluşturulmaya çalışılıyor. Yaklaşık 6 bin binanın yenilenmesi hedeflenen Avcılar Kentsel Dönüşüm Projesi ile deprem riskine karşı önlem alınması planlanıyor.

Avcılar Kentsel Dönüşüm projeleri kapsamında riskli yapıların dönüştürülmesi sonrasında; güvenli, sağlıklı ve çevreye duyarlı yaşam alanlarının oluşturulması, kentsel yaşam kalitesinin arttırılması, bölgenin imajının iyileştirilmesi amaçlanıyor.

Avcılar Kentsel Dönüşüm Alanları

Avcılar Kentsel Dönüşüm projesi, ilçede bulunan yapıları sadece depreme karşı değil pek çok tehlikeye karşı dayanıklı hale getirirken kent dokusunun da yenilenmesine katkı sunacak. Lodos, rüzgar gibi mevsim değişkenlerinin yoğun olarak hissedildiği Avcılar’ın en büyük sorunu ise binaların büyük çoğunluğunun hiçbir riske göre inşa edilmemesi. Avcılar Kentsel Dönüşüm projesi kapsamında kentsel dönüşüm müteahhitliğini yürüten Anıl İnşaat ilçede yürüttüğü tüm projelerde çalışmalarını titizlikle planlıyor.

Avcılar kentsel dönüşüm çalışmalarında son durum ise en çok merak edilenler arasında yer alıyor. Beklenen olası Büyük İstanbul Depremi’nde tekrar hasar alması öngörülen Avcılar’da pek çok bina yıkılmak üzere boşaltılmışken; yerine inşa yeni binaları görmek mümkün. Avcılar’da yenilenmesi gereken 50 bin konutun şu ana kadar 6 binden fazlası yenilendi. 2029’a gelindiğinde Avcılar ilçesinde kentsel dönüşüm ile birlikte insanların ölümlerine, yaralanmalarına neden olan risk taşıyan binaların minimum düzeyde kalması hedefleniyor. 

Türkiye’de en hızlı kentsel dönüşümü gerçekleştiren ilçe olan Avcılar’da kentsel dönüşüm projesi ile niteliksiz çevre/yaşam alanlarının sağlıklı bir şekilde yeniden oluşturulması, dönüşüm ve gelişim potansiyellerinin iyi değerlendirilmesi, ilçesinin mimari dokusuna uygun yapıların inşa edilmesi ile yaşam kalitesinin yükselecek. Avcılar’da kentsel dönüşüm alanları ise ilçenin Küçükçekmece ile birleşiminden Beylükdüzü ilçesine kadar olan tüm kısımlarını kapsıyor.

Avcılar Kentsel Dönüşüm Planları

Avcılar Kentsel Dönüşüm projesi 12 adımda gerçekleşiyor. İlk adımda proje temini için Avcılar Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne başvurulduktan sonra riskli yapı tespiti için lisanslı kurumlara başvuruluyor. Riskli yapı tespit raporu sonrasında bu rapor ile Avcılar Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürlüğüne müracaat ediliyor. Mevzuata uygunluğu sonrası onaylanan rapor Tapu Müdürlüğüne bildiriliyor. Bu işlemler sonrasında riskli yapı yıkılıp yeniden yapılabilir veya güçlendirme işlemi uygulanabilir hale geliyor. 

Bu süreçte kentsel dönüşüm kira yardımı almak isteyenler Anıl İnşaat kentsel dönüşüm ofisinden destek alarak süreci sürdürebilir. Sonrasındaki süreçte kat malikleri çoğunluk sağlayarak Bina Ortak Karar Protokolünü imzalar. Yeniden yapım veya güçlendirme için hazırlanan projeye dair İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nden ruhsat alınır. Yeniden yapım veya güçlendirme sonrası binanın iskanı alınır. Kira yardımı sadece yıkılan binalar için yapılır. 

Avcılar Kentsel Dönüşüm planları, Avcılar Modeli olarak adlandırılıyor. Hızlı, yerinde ve uzlaşmaya dayalı bir model olan bu kentsel dönüşüm projesi; bütünsel bir kentsel dönüşüm anlayışına dayanıyor.  Avcılar Kentsel Dönüşüm süreci sonrasında ilçede risk faktörü azaltılırken; kentsel yaşam kalitesini de arttıran yeni imar düzenleri ile kentsel doku yenilenerek daha yüksek açık alan dengesine sahip yaşama alanları oluşturulması hedefleniyor.

Avcılar Kentsel Dönüşüm Sürecini Yürüten İnşaat Firması

Kentsel dönüşüm sürecinde hizmet sunan onlarca inşaat firması arasında sıyrılan ve 1977’den bu yana hizmet veren Anıl İnşaat özellikle bu alanda yapı sahiplerine bütüncül bir hizmet sunuyor. Kentsel dönüşüm konusunda uzman kadromuzla binanızın yenileme sürecinde aklınıza takılan her konuda uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

Avcılar Kentsel Dönüşümünde İnşaat firması olarak hizmet verdiğimiz;

yer almaktadır. Tüm hizmetlerimiz hakkında bilgi alabileceğiniz Hizmetler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 7

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

3Yorumlar

 • Rıfat Çalışkan
  Mart 1, 2022

  avcılarda yaşanan kentsel dönüşüm süreçlerini inceleyen bir yazı olmuş, teşekkürler.

  Reply
 • Hüseyin Mutlu
  Mayıs 14, 2022

  avcılar kentsel dönüşüm metrekare fiyatları 3-4bin tl bandında oynuyor

  Reply
 • Fisun Temiz
  Mayıs 14, 2022

  avcılar kentsel dönüşümde yapılacak binaların imar planında 4 kattan fazla bina yapılmaması bilgisi belediye tarafından onaylanmıştır.

  Reply

Bir cevap yazın

Uzmanla Görüşün