Kentsel Dönüşüm Nasıl Yapılır
4.9
(7)

Depremi yalnızca depremler yaşandıktan sonra hatırlıyoruz. Peki evlerimize zarar veren yalnızca deprem mi? Binalar yalnızca depremlerden ötürü mü yıkılıyor? Bir binanın ömrü ne kadar? Evinizin güvenliği yeterli mi? Daha pek çok soru sorabiliriz, önemli olan sorulara giden cevaplarda neyi ne kadar biliyoruz ve konuya ne kadar hakimiz. Evlerinizden şüpheniz varsa ve yepyeni, güvenli, sağlam ve kaliteli evlere ulaşmak için devlet destekleri ile ekonomik ve hızlı bir şekilde evlerinizi yenilemenin yolu olan Kentsel Dönüşüm Süreci hakkında neler biliyoruz? Bu süreç nasıl işliyor ve ne gibi yollardan ilerliyorsunuz bu konuda bilgi ve tecrübeniz bir komşumun akrabası yaptırdı duyumlarından ibaret mi? Gelin hep birlikte bu süreci inceleyelim.

Bu sorunun cevabı çok basit ve nettir, evet Kentsel Dönüşüm Devlet Desteği bulunmaktadır. Kredi faiz oranları, kira destekleri, tapu, harç konularında destekler gibi güncellenen ve yenilenen pek çok destekler bulunmaktadır. Burada iyi bir kentsel dönüşüm firması ile çalışmanız durumunda bina ile ilgili desteklerin tamamı, tam hak edişiniz ile kullanma imkanı sunulur. Bilindiği gibi devlet tarafından sunulan destekler, konu her ne olursa olsun doğru başvuru ve doğru yolların izlenmesi ve işleyişlerin mevzuatlara uygun yürümesi durumunda alınabilmekte ve kullandırılmaktadır.

Kentsel Dönüşüm Yapım Süreci

Kentsel dönüşüm sürecinde en önemli aşamalardan biri, bina malikleri arasında binanın geleceği ile ilgili ortak bir karar verebilmiş olmaktır. Bu noktada binayı temsilen bir temsilci seçilerek sürecin daha hızlı ilerlemesi sağlanabilir.

İşleyişin prosedür kısmına bakıldığında kat malikleri ile karar aşaması ile başlayan süreç, sadece bu alanda uzmanlaşmış doğru bir inşaat şirketi ile anlaşma, sözleşme imzalama, risk testleri, yazışmalar, kredi için banka belirlenmesi, kredi alımı, plan ve proje, yıkım, mevzuata ve işleyişlere uygun bir hafriyat çalışması, inşaat yapım süreci ve en nihayetinde evinizin size teslimi şeklinde Kentsel Dönüşüm Projeleri konusunda aşamaları özet geçebiliriz.

Kentsel Dönüşümde Maliyet Tablosu

İnşaat maliyetleri güncel veriler ile doğru orantılıdır. İnşaat sürecinde kullanılan malzemelerin birim fiyatları döviz kuru, işçilik maliyeti, enflasyon gibi pek çok değişkenden etkilenmektedir. Bugün başlanacak bir inşaat ile, 1 ay sonra başlanacak bir inşaatın maliyetleri güncel kur ve enflasyon oranları derecesinde değişkenlik gösterecektir. Kentsel dönüşüm maliyeti ile ilgili bir maliyet tablosu hazırladık. Kentsel dönüşüm maliyet tablosuna buradan ulaşabilirsiniz. Tablodaki fiyatlandırmaların yukarıda anlatıldığı gibi farklı etmenlere bağlı olarak değişebileceğini buna bağlı olarak Kentsel Dönüşüm Maliyetinin etkilenebileceğini unutmamak gerekir.

Binanızı yenileme sürecinde devlet binasını yenileyenler için 6306 sayılı yasa ile tüm hakları koruma altına almıştır.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 4.9 / 5. Oy sayısı: 7

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir cevap yazın

Uzmanla Görüşün