Kentsel Dönüşümde Kaç Metrekareye Daire Veriliyor? 1
4.5
(10)

Kentsel dönüşüm düşünüyor ve evinizin metrekaresine takılı kalıyorsunuz, bu durumu çözmek ve daha yeni, daha güvenli bir evde Kentsel Dönüşüm Hakları doğrultusunda faydalanarak oturmak istiyorsunuz, öyleyse bu yazımız sizler için olacak. Gelin hep birlikte kentsel dönüşüm ile ilgili sorularınıza cevap bulalım.

Öncelikle yapmanız gereken kentsel dönüşüm sürecine başlamadan diğer mülk sahipleri ile uzlaşmak olacaktır. Mevcut yapıdaki tüm mal sahiplerinin kentsel dönüşüm kapsamında bina yenilenmesiyle ilgili görüşmesi ve uzlaşması önemlidir. Kentsel dönüşüm noktasındaki uygulamalar bulunan il içerisinde ilçelere göre değişkenlik göstermektedir.  Kentsel Dönüşümde Kat Karşılığı Daire veya teşviklerden yararlanarak yapının tekrardan inşa edilmesi binanın bulunduğu konuma ve şartlara göre değişebilir. Hangi metrekarelerde kentsel dönüşüm yapılabilir sorusunun cevabını verebilmek için öncelikle yapının konumuna bakmak gerekir. Kentsel dönüşüm kapsamında yenilenecek bina için daire sahipler kira yardımı da alabilmektedir.

Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı almak için bina risk raporunun alınmış olması ve inşaat firması ile sözleşme yapılmış olması gerekir. İnşaat firması ile yapılacak sözleşmede binanın yıkım ve yapım esasları, daire metrekareleri varsa eklenecek veya kaybolacak metrekareler açıkça belirtilir.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE METREKARE SINIRLAMASI VAR MI?

6306 sayılı kanunda kentsel dönüşümden faydalanmak için herhangi bir metrekare sınırlaması bulunmamaktadır. Kanun kapsamında yapılan tespit sonucu yapıların riskli çıkması, kanunun getirdiği haklardan faydalanabilmek için yeterli olacaktır.Bir parsel üzerinde birden fazla yapı bulunması halinde bu yapılara ayrı ayrı risk tespiti yapıldığı için her bir yapı için ayrı ayrı 3’te 2 çoğunluk aranır.  Riskli olarak tespit edilen yapıların birlikte değerlendirilebilmesi için,  bu yapıların bulunduğu alanın, risk tespiti yaptırmayan yapının bulunduğu alandan ifrazı mümkün ise ifrazına gidilir. İfrazı mümkün değil ise yapının bütünlüğü korunarak uygulama yapılabilir, tapu kütüğüne ise sadece riskli yapılar için risklidir belirtmesi işlenir.

Kentsel dönüşüme giren bir yapıdaki bağımsız bölümlerin metrekare hesabı, arsa payı hesaplama yöntemi ile yapılıyor.  Arsa payı hesaplamasına ortak kullanım alanlarının(kömürlük, otopark vb.) ortak mülkiyet payları da dahil ediliyor.

Tapu Sicil Müdürlüğünden alınacak kayda göre belirtilen toplam alanın değeri ile mülk sahibine ait hissenin bağımsız alanlar toplamı ile işlem yapılıyor. Proje tasarımı yapan kişiler tarafından ayarlanan arsa payları, oran hesaplamasında hata yapılıp yapılmadığı dikkatli bir şekilde kontrol edilmesi gerekmektedir.

Kentsel dönüşümde kaç metrekareye daire verileceği yapılan projelere göre değişkenlik gösterebiliyor.

Binanızı kentsel dönüşüm kapsamında yenilemek için bize ulaşın! 0212 544 0 408

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 4.5 / 5. Oy sayısı: 10

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

1Yorum

 • Çelebi Bozkurt
  Nisan 14, 2024

  İstanbul Fatih’teki 10’ar daireli 3 apartmanın Kentsel dönüşümünü yaptırmak istiyoruz. Bina yaşı 60’dır.
  Nereye ve nasıl başvuru yapalım.
  Yardımcı olur musunuz.

  Reply

Bir yanıt yazın

Uzmanla Görüşün