Fikirtepe Kentsel Dönüşüm
5
(2)

Kentsel mekan, tarihsel süreç gibi pek çok farklı faktör göz önünde bulundurularak karar verilen kentsel dönüşüm projelerinden biri de Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi olarak sayılabilir. 

Fikirtepe semti, 1950’li yıllarda sanayileşme ile birlikte kente göçün bir sonucu olarak oluşan İstanbul’un gecekondu mahallelerinden biridir. 1980’lere gelindiğinde Fikirtepe semtindeki yerleşim, tek katlı gecekondulardan plansız bir apartman bölgesine dönüştü. 2000’li yıllarda bölge, Kadıköy’e yakınlığı nedeniyle yakın zamanda üst gelir gruplarının konut alanı haline gelecek bir kentsel rant alanı olarak ilgi çekmekteydi. 2005 yılından sonra kentsel dönüşüm alanı ilan edilen bölge ile büyük ölçekli projeler tasarlanmaya başlandı. Ancak sürekli değişimler ve belirsizlikler nedeniyle yeniden yapılanma süreci uzamış ve Fikirtepe 10 yıl içinde hayalet alan haline gelmiştir.

Bu noktada özellikle Fikirtepe Kentsel Dönüşüm projesinin son durumu en çok merak edilenler arasında yer alıyor.

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Bölgeleri

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Bölgeleri

Kadıköy Fikirtepe’de devam eden, Türkiye’nin ilk büyük ve planlı kentsel dönüşüm projesi Fikirtepe Kentsel Dönüşüm bölgesinde, 35 bin konut ve 2 bin 500 ticari alanın inşa edilmesi ve bu projelerin tamamlanması sonrasında bölgede 18 milyar dolarlık değer oluşması bekleniyor.

Toplam 57 proje adasının bulunduğu Fikirtepe’de ruhsat alan proje adalarının Fikirtepe’nin tamamına oranı ise yüzde 25’e ulaştı. Eğer Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi’nde artık süreç sorunsuz tamamlanır ve tüm adalar için inşaat izni alınırsa Fikirtepe’de toplam 6 bin 341 binadaki 17 bin 728 bağımsız birim yıkılacak. Sonrasında ise Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 35 bin yeni konut ve 2 bin 500 ticari alan inşa edilmesi planlanıyor. Artık “Yenitepe” olarak anılması beklenen ve eski nüfusu 47 bin 655 olan bölgede, Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi sonrası 140 bin kişinin yaşaması bekleniyor.

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Planları

10 yıl önce başlayan Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi’nde, artık yeni bir yol haritası çizildi. Bu yeni yol haritasına göre 2023 yılında bitmesi planlanan Fikirtepe Kentsel Dönüşüm projesine dair son paylaşılan bilgilere göre, Fikirtepe ve Çevresi Riskli Alanı İmar Planları üç etap halinde hazırlanıp onaylandı.

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Planları kapsamında ilk olarak henüz tahliye ve yıkımın yapılmadığı alanların boşaltılıp yıkılması, ikinci aşamada yerinde dönüşüm esası ile depreme güvenli evlerin tamamlanması, üçüncü aşamada ise bağımsız birimlerin hak sahiplerine dağıtımı hedefleniyor.

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Son Durum 2022

2022 yılında fikirtepe kentsel dönüşüm bölgelerinde son durum olarak inşaat çalışmaları ve kentsel dönüşüm projeleri devem etmektedir. Anıl İnşaat olarak fikirtepe bölgesinde kentsel dönüşüm hizmetleri vermeye devam ediyor, fikirtepe bölgesinde inşaat alanlarını yakından takip ediyoruz.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 2

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

2Yorumlar

 • Mustafa Torun
  Mayıs 14, 2022

  Fikirtepe kentsel dönüşüm bölgeleri ve son durum hakkında açıklayıcı bir yazı olmus

  Reply
 • Hasan Tutucu
  Mayıs 14, 2022

  2022 yılında fikirtepe kentsel dönüşüm çalışmaları hangi alanda gerçekleşecek

  Reply

Bir yanıt yazın

Uzmanla Görüşün