Bina Güçlendirme Maliyeti Ne Kadardır?

22 Şubat 2019 anilinsaat

Bina güçlendirme ile ilgili en çok merak edilen konuların başında bina güçlendirme maliyeti nedir? bina güçlendirme fiyatları nedir? bina güçlendirme maliyeti daire başına ne kadar olur? soruları geliyor.

Bina güçlendirme maliyeti nedir sorusuna cevap verebilmek için öncelikle bina güçlendirme ile ilgili kavramları açıklamak doğru olur. Bina güçlendirme süreci nasıl işler? Riskli binalar güçlendirilebilir mi?Güçlendirme yöntemleri nelerdir? İşte bina güçlendirme süreci ile ilgili merak edilenler;

BİNA GÜÇLENDİRME SÜRECİ

Yapısal güçlendirmede, yapının mevcut durumu dikkatlice tetkik edilmelidir. Yapının mevcut statik ve mimari rolövesi alınmalıdır.

Deprem yönetmeliğinde tarif edilen şekilde, yapıda kullanılan malzeme kalitesi olarak karot numuneleri, gerekli donatı okumaları ve fiziki kontroller için beton sıyırmaları yapılmalıdır. Yapının oturduğu zemin parametrelerinin belirlenebilmesi adına sismik zemin etüdü yapılmalıdır. Elde edilen data ve parametreler ışığında mevcut yapının statik modellemesi yapılarak düşey yükler ve deprem etkisi altında davranışları belirlenir. Yapının davranışına, kullanım amacına ve sürecine göre güçlendirme metodları belirlenerek yapısal deprem güvenliği şartlarına göre yapının detaylı güçlendirme projesi çizilir.

 

GÜÇLENDİRME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Yapısal güçlendirmede, yapının konstrüktif durumuna ve malzeme kalitesine bağlı olarak;

Betonarme manto, betonarme deprem perdesi, yapısal yükü azaltma, çelik manto, çelik deprem perdesi, FRP karbon elyaf yöntemi, damper yöntemi, temel izolatörleri gibi sıralanabilir.

 

GÜÇLENDİRME MALİYETİ NE KADAR OLUR?

Yapısal güçlendirme maliyeti sorusunun net cevabının verilebilmesi için, yapının performans analizi yapılarak yapıya uygun güçlendirme metoduyla kapsamlı deprem güçlendirme projesinin çizilmesi gerekmektedir. Teorik bilgi vermek adına güçlendirme maliyeti,  yapının yıkılarak yeniden yapım maliyetinin %50 mertebesini geçmemesi, güçlendirme yapım maliyetinin sınırlarını çizebilir. Maliyet hesabında yapının yeni imar durumuna göre kat azalışı ve yapının oturum alanının küçülmesi de dikkate alındığında yapının güçlendirilmesi kesinlikle daha avantajlı hale gelecektir.

Bina güçlendirme ile ilgili daha detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

, ,

Comment (1)

Comments are closed.