Kentsel Dönüşüm Ne Demek

Büyük Marmara depremini hiçbirimiz unutamadık. Bir gece uykumuzda bir kıyamet gibi üzerimize çöken ve büyük bir gerçeği bize anlatan o talihsizliği unutmamız mümkün mü? Konfor alanlarımız, güven çemberlerimizin merkezi olan evlerimizin elimizden hiçbir şey gelmeden yıkılıp gidişi, dahası evlerimizin, bizleri koruması gereken güvenli yuvalarımızın mezarlarımız olmasına şahit olduk. Evet o güvenli yapılar, maalesef o kadar da güvenli değildi. Zira yasal olarak kontrol boşlukları olduğundan olması gereken malzeme kalitesinde malzemeler kullanmadan ve çoğu zaman teknik bilgi olmadan inşa edilen yapılardı.

Geçmişte ucuz olması için yapılan binalar, inşaat tekniklerinin yeterince bilinmemesi, bu alanda henüz uzmanlaşmamış kişilere(ustalara/kalfalara) yapım süreçlerinin teslim edilmesi yasal boşluklar ve daha pek çok sebeple özellikle 1999 yılı öncesinde yapılmış yapıların depreme karşı dayanılırlıkları maalesef az düzeydedir. Eski ve güvenli olmayan yapıların yeniden daha güvenli ve yönetmeliklere tam uygun şekilde yapılmasına Kentsel Dönüşüm denir. Peki Kentsel Dönüşüm süreci nasıl işlemektedir? Kentsel Dönüşüm Projeleri kapsamında müteahitlerin ve mal sahibinin yükümlülükleri ve görevleri nelerdir? Kentsel dönüşüm için banka kredi oranları neler oluyor gelin hep birlikte bunları detaylı şekilde inceleyelim.

Kentsel Dönüşüm Süreci

Binanızı yenileme konusunda bina sakinleri ile bir kentsel dönüşüme başvurma konusunda anlaşmak sürecin ilk ayağıdır. Bina içerisindeki mülk sahiplerinin kat maliklerinin anlaşmasının ardından aşamalar çok daha hızlı yürüyecektir.

Kentsel dönüşüm konusunda tecrübeli, iş bitirme belgeleri olan ve resmi kurum ve kuruluşlarda iş yapmış teknik kadrosu bilgi birikimi ve donanımı olan bir firma ile Kentsel Dönüşüm Sözleşmesi imzalamak çalışmalarınızın daha hızlı ve daha güvenli yürümesini sağlayacağı gibi yeni yapılacak inşaatın güncel teknolojilere uygun modern ve daha dayanıklı ürünlerden yapılmasını sağlayacaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz şekilde bir kentsel dönüşüm firması ile çalışmanız bu sürecin hızlı ve kolay bir şekilde yapılmasını sağlayacağı gibi tüm prosedürlerin seri bir şekilde işlemesi de sağlanacaktır. Bu sürecin içerisinde pek çok karmaşık prosedür ve işleyiş olsa bile güvenilir bir firma ile çalışmanız süreci yalnızca karar verme ve doğru firma ile çalışma olarak iki ayaklı hale getirecektir.

Kentsel Dönüşümde Müteahhitin Görevleri

İnşaat sürecini baştan sona yürütecek müteahhitlik firması, yapı sahiplerine hem süreç boyunca danışmanlık yapacak hem de teknik bilgileri aktaracak taraf olacaktır. Öte yandan inşaatı gerçekleştirecek inşaat firması, inşaat sürecinde kamu ve resmi kurumlarla olan yazışmaları yaparak yasal gereklilikleri yerine getirir. Belediye izinleri, işgaliye vergileri, tapuyla ilgili işlemler, teknik testler ve malzeme kontrolleri müteahhitlik firması tarafından yürütülen işler arasında yer alır.

Yukarıda anlatılanlara ek olarak müteahhidin sorumluluklarının en önemlisi ise, sözleşme detaylarında belirtilecek kalitede inşaatı yapmak, inşaatı belirtilen sürede bitirmek ve teslim etmek bulunmaktadır.

Kentsel Dönüşüm Sürecinde Mal Sahibinin Sorumlulukları

Mal sahibi bu sürecin ilk başında sözleşme imzalaması, vekaletname hazırlığı ile sorumludur. Sonrasında mal sahiplerinin en önemli sorumluluğu ise sözleşme gereği yapılması gereken ödemelerin sözleşmede belirtildiği şekilde, talep doğrultusunda istenilen özel durumlar yoksa zamanında ve eksiksiz yapılması olacaktır.

Banka Kredi Oranları

Kentsel dönüşüm sürecinde devlet desteklerinden bir tanesi de banka faiz destekleri ve düşük faizli banka kredileridir. Banka destekleri güncel tutarları şu şekildedir;

Hak sahipliği bazında destek sağlanacak olan kredi anapara tutarı için üst limit; güçlendirme kredisinde 50 binden 80 bin liraya çıkmıştır. Konut yapım, konut edindirme, iş yeri yapım ve iş yeri edindirme kredilerinde de 125 binden 200 bin liraya yükseltilmiştir. Bir hak sahibi adına faiz desteği sağlanacak olan toplam kredi tutarı ise 625 bin TL’den 1 milyon TL’ye çıkarılmıştır.

Örnek kentsel dönüşüm kredi oranı tablosu aşağıdadır.

Kentsel Dönüşüm Kredisi
Vade Müşteri Oranı* Devlet Destek Oranı Toplam Faiz Oranı
1 – 120 Ay %1,15 %0,33 %1,48

Yukarıda belirtilen bilgiler ve tablo ışığında sözleşme yapacağınız kentsel dönüşüm firması ile görüşme sürecinde ödeme planlarınızı birlikte belirleyerek en uygun ödeme koşullarını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Hemen Arayın